Obec Nesměřice

Vítáme Vás na stránkách obce Nesměřice

Historie


Něco málo z historie
Už ve 14. století v údolí, kterým protéká řeka Želivka znikla osada (později vesnice) nazývaná Nesměřice. Prodělala složitý vývoj, Dokonce i zanikla, ale později byla opět obnovena. Nejvýznamnější událostí v historii se bezkonkurenčně stala výstavba vodárenské nádrže Želivky v roce 1966 (trvala do roku 1972). Tato stavba zásadně ovlivnila další vývoj vesnice. 


Vodárenská nádrž Želivka
Ve starších mapách můžete najít také název p. n. Švihov. Je to jméno vesnice, která byla srovnána se zemí a zatopena kvůli výstavbě přehrady. Její obyvatelé se přestěhovali do okolních vesnic a měst. Díky výstavbě přehrady byl v Nesměřicích v roce 1969 vybudován vodovod. Nyní zásobují vodárny pitnou vodou široké okolí a velkou část Prahy.


Nesměřice dnes

Dnes mají Nesměřice okolo 100 obyvatel. Je tu 60 obytných domů a několik stodol. Centrum naší malé vesničky tvoří autobusová zastávka, stará nově zrekonstruovaná hasičárna, kaplička a univerzální hřiště, kde se dá hrát prakticky cokoliv. Nyní malá zajímavost: Kaplička nemá zvon. Ten prý byl za války sundán a přetaven na dělovou kouli.

 
Přijďte na pokec - ICQ hasičárna 281-291-364, on-line každé úterý, čtvrtek, víkend od 20:00-?